Zahrada

U domu máme zeleninovou část zahrady, na které se nám víceméně úspěšně daří pěstovat zeleninu pro naši spotřebu.

Nad domem v prudkém severním svahu vypásaném ovečkami je stará třešňovka z 50. let minulého století. Třešňovku obnovujeme postupným dosazování, prořezávkou a zachováním stromů, u kterých je to jen trochu je možné. 

Historický sad v nejbližší třetině údolní nivy Šáreckého potoka se chystáme také postupně obnovit dosadbou ovocných stromů a keřů. Půda v nivě je velmi jílovitá. Pokusy o bramborová políčka v devadesátých letech minulého století se moc neosvědčily. Nechceme ale hodit flintu do žita. Věříme, že doplněním pořádné dávky kompostu se nám podaří pěstovat i v této části zahrady brambory a další zeleninu, případně symbolicky na domácí kváskový chléb a pro radost i nějaké to obilíčko.

Důležitou částí zahrady je i "kompostoviště". Skládá se z otočného kompostéru JORA 400 a tříkomorového kompostu (momentálně v procesu výroby) v paletové ohrádce. Na kompostovišti od listopadu 2012 postupně vznikají mimo jiné i z kuchyšnkých zbytků z okolních zdrojů laskominky pro kořínky našich rostlin.

Kolemjdoucí v Šáreckém údolé upoutá jurta, vrbičkový plot a vrbičkové prolézačky. Patří Dětskému klubu Šárynka (lesní MŠ), který jsme s mužem Tomášem založili jako další aktivitu občanského sdružení Ekodomov. Šárynka působí v části údolní nivy na 3400 m2 od roku 2009. Malou část pozemku využívá rovněž Ekodomov pro zahradní vermikompostování a výrobu dřevěných kompostérů.