Zvířata

V současnosti chováme slepice a kohouty, kachny indické běžce, ovce, psy a včely.

Kachna indický běžec

Na pozemku se hojně vyskytují slimáci. Zoufalý noční sběr při svitu čelovky, který jsem v létě 2008 provozovala, se neosvědčil. Přemnožení slimáci mi stejně nakonec "sežrali" vše kromě pórku. Jak jsme si s nimi poradili, aniž bychom použili chemii? Od září 2008 si na rodinné zeleninové zahrádce u domu úspěšně ověřujeme, že velmi efektivní způsob vypořádání se slimáky je chov nenáročné a vznešeně vyhlížející kachny indické běžce.

Nejdůležitější "rysy" indických běžců:

  • Nelétají, stačí jim tedy zábrana vysoká 50cm.
  • Jsou masožraví, zeleň je nechává docela vlažnými, tedy je lze vypustit na zeleninovou zahrádku (kromě krátkého období jarních výsevů, kdy hrozí, že pošlapou křehké rašící rostlinky).
  • Jedná se o lehké plemeno, navíc chodí vzpřímeně (připomínají tučňáky), tedy "netahají" břicho po zemi a neponičí tak zeleninu.
  • Snáší vajíčka - tedy další užitek kromě "slimáčí patroly".
  • Jsou velmi krásní a zábavní na pohled. Kamarád jim říká "flašky" ... kdo je viděl, pochopí.

Naše první indické běžce jsem zakoupila u dnes již zesnulého pana Procházky z obce Luka nad Jihlavou http://www.chovprochazka.estranky.cz/.

Jelikož se mne lidé často ptají, kde lze indické běžce sehnat, vyhledala jsem na internetu pěkně zpracovaný seznam jejich chovatelů v ČR. Seznam je sympatický svým rozsahem, obsahuje i chovatele neregistrované v Českém svazu chovatelů:

http://www.klubvodnidrubeze.estranky.cz/stranka/seznam-plemen-vodni-drubeze-a-jejich-chovatelu.

Snad Vám bude tento seznam nápomocen pro případ, že jste se nechali inspirovat a indické běžce sháníte.

Ovce

Ovce se pro údržbu prudkého svahu ukázaly jako velmi vhodné. V minulosti bylo tří až desetičlenné stádo na pozemku na volno. Psi, kteří na zahradu nezřídka pronikli z Baby nebo od hospody, chov decimovali. Od roku 2008 chováme jen tři ovečky. Máme je v elektrickém ohradníku a ten v 10 až 20 denních intervalech posouváme po pozemku.